1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32   

  

  

  

  RAMAZAN SOHBETLERİ

  Orhan Naci AK (orhannaci@yahoo.com)

  

  29-YARIN BAYRAM

  

  Bir ay süresince Ramazan ayının manevi atmosferine dikkat ederek, çoğu dini hayatımızla ilgili olmak üzere yazılar yazdık. İnşallah bağışlanamaz hatalara düşmedik.

  Eğer Ramazan ayını sevapla kapadık, dünya ve âhiret hayatımızı zenginleştirecek işler başardıksa neşeli olmayı, sevinmeyi, mutlu olmayı hak ettik demektir. Bir bakıma bayram yapmayı.

  Her toplumda değişik bayramlar ve bayram kutlamaları vardır. Her toplum kendi özelliğine göre bayram kutlamaları yapar. Müslümanların da senede iki bayramı vardır.

  Yarın bayram namazına çocuklar dahil, ailenin bütün erkek fertleri katılacak, bayram namazı, bütün mahalleli ve komşularla birlikte eda edilecektir.

  Yakın bir gelecekte kadınların da bayram namazlarına katılmak isteyeceklerine hazırlıklı olalım.

  Bayram günleri komşular, akrabalar, hısımlar, tanıdıklar, yaşlılar, hastalar ve mezarlıkların ziyaret edilmeleri köklü bir bayram geleneğidir. Bayram günleri akrabalık bağları hatırlanacak; uzakta olanlara bayram mesajları gönderilecek ve bayram mesajları alınacaktır.

  Çocuklar sevinecek ve sevindirilecektir. Çocuklar büyüklerinden sevgi ve ilgi görecekler. Bayramın en çok çocukları sevindirip mutlu ettiğini unutmayalım.

  Bu son yazımızla birlikte huzurunuzdan ayrılırken herkesin Ramazan bayramını kutlar, daha nice bayramlara sağlıkla, huzurla erişilmesini Cenab-ı Hak’tan niyaz eder, Mübarek bayramın, ülkemize, İslam âlemine ve bütün insanlığa barış ve hayırlar getirmesini dilerim.

  

  

  

  

  

  

  

  

 


29
Önceki                  Sonraki