1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32   

  

  

  RAMAZAN SOHBETLERİ

  Orhan Naci AK (orhannaci@yahoo.com)

  

  15- KÖYLERDE ÇÖP SORUNU

  

      Dünkü yazımızda Kur’an-ı Kerimden bir ayetin mealini yazarak ‘eğer çevremizi kirletirsek Allahın bizi bu yüzden cezalandıracağına’ işaret etmiş ve dünkü yazımızı köy evlerinin pis suları meselesine ayırmıştık. Bu gün ise köylerin çöp sorunundan bahsedeceğiz.

      Şehirde oturmayanlar bilmiyorlarsa söyleyelim: Köylerde oturan vatandaşlarımız da şehirde oturanlar kadar atık oluşturuyorlar. Bu atıkları yok edecek bir çareleri de yok. Atıkların büyük çoğunluğunu toprak tüketmiyor, yok etmiyor. Köylü atıklarını ne yapsın? Naylon poşetler, pet şişeler ve teneke kutular çoğunlukla yakılamıyorsa etrafa saçılıyor. Yollar ve ırmaklar bu yolla da kirleniyor.

      Köy muhtarlıklarının bu konuda bir teşkilatlanmaya gitmesi mümkün görülmüyor. Çünkü, köy muhtarlıklarının böyle bir organizasyon için hukuki donanımları ve gelirleri yok. Ayrıca köyler göçlerle çok küçüldükleri için bunların ayrı ayrı bir organizasyona gitmeleri de zor ve pahalı gözüküyor. Ya özel idareler bu işi üstlenecek ya da bazı belediyelerin yaptığı gibi bir ücret karşılığı köylerin çöplerini toplanacak.

      Bir zamanlar devlet veya siyasi partiler köye yol, su, elektrik ve okul derler ve bu hizmetleri köylere getirmeye çalışırlardı. Bu gün köylere yol su elektirik ve okul gibi hizmetler, çok şükür rayına oturmuş görülüyor. Günümüz siyasî partileri ve hükümetler, köylere yeni bir hizmet düşünüyorlarsa ki, düşünmeleri gerek, köyün kanalizasyon ve çöp sorununu, öncelikli olarak programlarına almaları lazım.

      Köyün kanalizasyon sorunu sadece köyü değil şehirlinin yaşamını da etkiliyor. Çünkü dereler denizlere dökülüyor. Şehirli de denizden yararlanmaya çalışıyor.

      Allah çevre sorunları konusunda bizi uyarıyor dikkat edelim ve 30. süre 41. ayetini mealini bir defa daha burada tekrar edelim: “İnsanların kendi elleri ile yaptıkları yüzünden karada ve denizde bozulma ortaya çıkmıştır. Yaptıklarının bir kısmını kendilerine tattırmaktadır ki vazgeçsinler”

  

  

  

  

  

 


16
Önceki                  Sonraki