1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32   

  

  RAMAZAN SOHBETLERİ

  Orhan Naci AK ( orhannaci@yahoo.com)

  

  1- BAŞLARKEN

  Ramazan ayı kulların yoğun dinî etkinliklerde bulunduğu ve bu vesile ile Allahın rahmetini umdukları ve bekledikleri bir ay. Cenab-ı Hak bu ayla ilgili olarak şöyle buyuruyor:

  “…Oruç sayılı günlerdedir. Sizden kim hasta ve yolculukta olursa, tutamadığı günler sayısınca başka günlerde tutar. Oruca gücü yetmeyenler ise bir yoksul doyumu fidye verir. Bununla birlikte kim bir iyilik yaparsa o kendisi için daha hayırlıdır. Eğer bilirseniz oruç tutmanız sizin için daha hayırlıdır.”

   “(O sayılı günler ) insanlar için bir hidayet rehberi, doğru yolun ve hak ile batılı birbirinden ayırmanın apaçık delilleri Kur’an’ın kendisinde indirildiği Ramazan ayıdır….” (2. süre 184. ve 185. ayetler)

  Müslümanlar için Ramazan ayı sadece oruç tutulan bir ay değildir; Ramazan ayı, bir çok ibadetin, dini vecibelerin yerine getirildiği mübarek bir aydır. Ramazan ayında oruç tutmanın dışında aşağıdaki etkinlikler yerine getirilmeye çalışılır:

  

  a) Ramazan ayında teravih namazları kılınır

  b) Bayrama yakın fıtır sadakası verilir.

  c) Kadir gecesi bu ay içerisinde yer alır.

  d) Kur’an-ı Kerim bu ay içerisinde inmeye başlamıştır.

  e) Şart olmamakla birlikte zekât bu ayda verilir.

  f) Ramazan ayında itikâfa girilir

  g) Ramazan ayı sonunda bayram namazı kılınır ve üç gün bayram yapılır.

  

  Ramazan ayı, bu ayda oruç tutulması ve bunca etkinliğin bir arada yaşanması münasebetiyle, dini bir coşku ve mutluluk havasında geçer. İnsanlar daha merhametli, birbirine karşı daha saygılı ve hoşgörülü olmaya çalışırlar.

  Ramazan ayı münasebetiyle, bir yazı dizisi hazırlamış bulunuyoruz. Yazılarımız günlük, kısa ve insanları yormayacak bir uzunlukta olacak; mahiyeti itibariyle daha uzun bir anlatımı gereken konular ise iki veya üç yazıda tamamlanacaktır.

  Ramazan ayının bütün İslam âlemi için iyiliklerle dolu geçmesini dilerim.

  

  

  

 


2
Önceki                  Sonraki