1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32   

  RAMAZAN SOHBETLERİ

  Orhan Naci AK (orhannaci@yahoo.com)

  

  17- KUR’ANI OKUYUP ANLAMA KONUSUNDA DİYANET İŞLERİ TEŞKİLATI GÖREVLERİNİ YERİNE GETİRİYOR MU?

  

  Kur’an ayı deyip de Kur’an-ı Kerimi okuyup anlamamak olmaz. Diyanet İşleri Başkanlığımız bu konu ile ilgili olarak muhtelif Kur’anı Kerim meallari hazırlamış ve isteyenin rahatlıkla satın alabileceği fiyatlarla satışa sunmuştur. Ayrıca bu mealler gençlerin ücretsiz olarak istifade edebileceği biçimde internet sitelerinde de bulunmaktadır. Yalnız meallerin okunmasını sağlamak için yapılması gerekenler yetersiz kalmaktadır.

  Bence Kur’an meallerinin okunmasının sağlanması ve halkın bu yönde teşviki için yapılması gereken faaliyetler vardır.

  a)Bu faaliyetlerin başında, mukabele okur gibi camilerde Kur’an meali okunması gelir. Bu şöyle olur: Diyelim ki ikindi namazından sonra (A) camisinde mukabele okunuyor. Yani bir cüz miktarınca (yirmi sayfa) Kur’an okunuyor ve cemaat bunu dinliyor. Bu Kuran okuma saati, mealinden Kur’an okuma şekline dönüştürülebilir ve bu uygulama, bir ders niteliğinde de olabilir. Yani cemaatin anlamadıkları hususları sormalarına imkân tanınır. Yalnız 20 sayfa meâl dinleme cemaate ağır geleceğinden, yirmi sayfa yerine üç veya beş sayfa ile yetinilir. Bu usulün mutlaka denenmesinde faydalar vardır ve burada ilgi uyandıran konular muhtemelen evde incelenecek ve Kur’an’ın mealini okuma alışkanlığı yerleşecektir. Cemaat, mukabelede olduğu gibi, ders biçimindeki meal okumayı kendi elindeki Mushaf’dan da takip edebilir.

  b) Cumadan önce bir iki sayfa meal okunabilir.

  c) Özel meal toplantıları yapılabilir.

  d) Fırsat eğitimi adı altında cenazelerde, cemaatin dini bir amaçla toplandıkları yerlerde mealden Kur’an okunabilir.

  e) Mealden Kur’an okumayı ve anlamayı kolaylaştırmak için kurslar açılabilir.

  Mealden Kur’an okumak için yaşlı nesli bir arada bulmak daha kolaydır. Burada önemli olan, gençlere nasıl ve ne şekilde ulaşacağımız meselesidir. Diyanet İşleri Başkanlığı yaz kursları ile buna bir başlangıç yapabilir. Ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı da, okullardaki din derslerinin bir kısmını, meal okuma ve anlamaya tahsis edebilir. Bu iş, okulların ders programlarına konulabilir.

  

  

  

 


18
Önceki                  Sonraki